O Halloween kilka zdań...

05 Listopada 2014


Do jedenj ze szkolnych gazetek postanowiłem napisać kilka zdań na temat Halloween.

Święto Halloween ma swoją pogańską genezę. Każdego roku palono ogniska i odprawiano modły za dusze zmarłych. Ludzie przebierali się w kostiumy i odprowadzali zmarłych do granic miasta. Święto to kładło nacisk na kontakt ludzi żyjących z duchami osób zmarłych. Niestety kontakt ten dotyczył także duchów złych, które mogły przedostać się do świata żywych i narobić wiele szkód. Dlatego duchy złe próbowano odstraszać. Czy skutecznie? Raczej wątpię, aby dziwacznym - strasznym kostiumem i zapalonym ogniskiem można było przestraszyć złego ducha.

Jak zatem chrześcijanin powinien podchodzić od obchodów Halloween? Po pierwsze warto podkreślić, że w naszej chrześcijańskiej kulturze mamy święta, które są dla nas momentem zatrzymania się nad śmiercią i czasem pamięci o bliskich nam zmarłych. To dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Warto te dni przeżywać w atmosferze modlitwy, zadumy, refleksji i nadziei. Skoro, więc mamy swoją piękną kulturę i tradycję to po prostu pielęgnujmy nasze zwyczaje, a nie kopiujmy to, co amerykańskie i komercyjne.

Trzeba również podkreślić, że obchody Halloween nie są do pogodzenia z chrześcijańskim zamyśleniem nad śmiercią. Tradycja ta każe nam patrzeć na śmierć w atmosferze festynu, karnawału, a nie powagi. Z kolei dla chrześcijan śmierć nie jest zabawą, nie jest jakimś kostiumowym happeningiem. Jest to bardzo ważny moment zakończenia ziemskiej pielgrzymki i rozpoczęcia narodzin dla nieba. Do tych narodzin trzeba się po prostu przygotować.

Na koniec dodam, że Halloween to świetna komercja, na której wielu ludzi nieźle zarabia. W związku z tym sprzedaje się różne kostiumy i symbole związane z tym obchodem, organizuje się liczne imprezy i zabawy.

Zachęcam zatem, abyśmy święto zmarłych przeżywali zgodnie z naszą wiarą i piękną tradycją. I jeszcze jedno: nie zapominajmy o naszych zmarłych w modlitwie. To największy dar, jaki możemy im ofiarować.

Ks. Łukasz Saczyński

Styczeń

Brak wpisów.

Luty

Brak wpisów.

Marzec

Brak wpisów.

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Brak wpisów.

Sierpień

Brak wpisów.

Wrzesień

Brak wpisów.

Październik

Brak wpisów.

Listopad

Grudzień

Archiwum Na górę