Nowa parafia...

05 Listopada 2014


Jak pewnie wiecie śledząc facebooka lub twittera, że od lipca 2014 roku zostałem skierowany przez Księdza Arcybiskupa do posługi w parafii św. Elżbiety we Wrocławiu przy ulicy Grabiszyńskiej. Jest to duża parafia i obejmuje posługą duszpasterską 18853 mieszkańców Wrocławia.

Parafia ta ma wiele tradycji, jak choćby znaną we Wrocławiu kuchnię charytatywną dla ludzi ubogich i potrzebujących. Działalność charytatywną w parafii rozpropagował ks. Franciszek Głód, mój profesor z Seminarium Duchownego, którego osobiście bardzo cenię za to, że pełniąc posługę kapłańską i naukową umiał dostrzec ludzi biednych i ubogich.

Ksiądz Profesor w 2014 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Natomiast nowym Proboszczem parafii, w której posługuję został Ks. Janusz Jastrzębski były Dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Nowy Ksiądz Proboszcz będąc Dyrektorem Caritas spotkał się wielokrotnie z biedą i ubóstwem wśród wielu ludzi. Myślę, że te Caritasowskie doświadczenia będą owoce w Jego obecnej posłudze.

To tyle o Proboszczach byłych i obecnych. Natomiast chcę powiedzieć w „paru zadaniach”, czym aktualnie zajmuje się na nowej parafii.

Oczywiście codziennie sprawuję Eucharystię i spowiadam. Jeśli chodzi o spowiedź to dodam, że jestem do dyspozycji dla wszystkich, którzy chcą się umówić na sakrament pokuty poza standardowym grafikiem parafialnym. Na mojej stronie jest odnośnik, który ułatwi kontakt.

Poza tym jestem odpowiedzialny za całą Liturgiczną Służbę Ołtarza. W skład tej grupy wchodzą: kandydaci na ministrantów, ministranci, lektorzy, ceremoniarze, a także nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej. Muszę powiedzieć, że jest to spora grupa ludzi. Bardzo cieszę się faktem, że posługę liturgiczną w parafii sprawuje nie tylko młodzież, ale także starsi i doświadczeni życiowo Panowie, którzy dla nas wszystkich są wielkim przykładem chrześcijańskiego życia.

Również jestem odpowiedzialny za spotkania i formację wspólnoty Domowego Kościoła. Należą do tej grupy małżeńskie pary, które chcą przeżywać swoje życie małżeńskie i rodzinne w duchu wartości chrześcijańskich.

Od 1 września 2014 zostałem katechetą w Zespole Szkół nr 11 przy ulicy Grochowej we Wrocławiu. Dyrekcja i Grono Pedagogiczne wspaniale mnie przyjęli w nowej placówce i pomagają mi odnaleźć się w szkolnej rzeczywistości. Uczę głównie klasy pierwsze Szkoły Podstawowej (tzw. sześciolatki). Muszę powiedzieć, że jest to dla mnie nowe wyzwanie. Do tej pory katechizowałem wśród młodzieży i starszych dzieci. Teraz przyszedł czas, aby opowiadać o Panu Bogu małym dzieciom. Wiele prawd teologicznych muszę tłumaczyć na język dziecięcy. Mam nadzieję, że zajęcia ze mną wpłyną pozytywnie na ich rozwój religijno – moralny.

W ramach tzw. dyżuru parafialnego przynajmniej raz w tygodniu posługuję pacjentom Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej. Już dawno w posłudze duszpasterskiej nie zetknąłem się ze szpitalem. Ostatni raz w szpitalu posługiwałem, jako kleryk III, IV i V roku odwiedzając dzieci na Hematologii przy ulicy Bujwida we Wrocławiu.

Obecnie w szpitalu przy ul. Grabiszyńskiej odwiedzam chorych z posługą sakramentalną (spowiedź, namaszczenie i komunia). Spotykam się z cierpieniem osób chorych, ale także ich najbliższych. Po ludzku bardzo ciężkie są momenty posługi pacjentom znajdującym się na Oddziale Intensywnej Terapii oraz tym, którzy na moich oczach przechodzą na tamtą stronę życia. Z drugiej strony dziękuje Panu Bogu, że mogę tych chorych zaopatrzyć sakramentalnie, a niektórym pomóc przejść do życia wiecznego. Nie ukrywam, że taka posługa wymaga postawy wiary i pokory wobec cierpienia oraz śmierci. Posługa w szpitalu to dla mnie wielkie życiowe i duchowe rekolekcje.

To tak pokrótce, czym zajmuje się na nowej parafii. Bardzo serdecznie proszę o modlitwę, aby moja kapłańska posługa przyniosła jak najobfitsze owoce. Amen

Ks. Łukasz Saczyński

Styczeń

Brak wpisów.

Luty

Brak wpisów.

Marzec

Brak wpisów.

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Brak wpisów.

Sierpień

Brak wpisów.

Wrzesień

Brak wpisów.

Październik

Brak wpisów.

Listopad

Grudzień

Archiwum Na górę